این مدار فرستنده گیرنده مادون قرمز دارای برد تقریبا 2 متر بوده و عملکرد آن به این صورت است که در مدار فرستنده، ابتدا یک سیگنال پالسی 38 کیلوهرتز توسط آی سی تایمر 555 ساخته شده و با سیگنال دیتا ی گرفته شده از میکروکنترلر، nand می شود. برای گیت nand از آی سی 74132 استفاده شده که دارای گیت نند اشمیت تریگر می باشد. خروجی گیت نند، همان سیگنال مدوله شده خواهد بود و در واقع سیگنال دیتا توسط این گیت روی سیگنال 38 کیلوهرتز سوار شده است. یعنی با عمل nand این دو سیگنال ، خروجی به صورتی است که اگر در دیتا سطح 1 داشتیم در آن صورت یک سیگنال 38 کیلوهرتز به فرستنده اعمال می شود و اگر سطح صفر داشتیم به فرستنده هیچ سیگنالی اعمال نمی شود، در اینجا منظور از فرستنده، همان خروجی گیت نند است که پس از تقویت جریان توسط ترانزیستور این سیگنال به دیود مادون قرمز اعمال می شود.

در قسمت مدار گیرنده نیز ابتدا یک گیرنده سه پایه مادون قرمز، سیگنال را دریافت کرده و با استفاده از فیلتر 38 کیلو هرتز داخلی خود، سیگنال دیتا را از روی سیگنال 38 کیلوهرتز پیاده می کند. از آنجایی که خروجی این گیرنده ها بصورت وارون می باشد در خروجی، یک وارونگر با استفاده از ترانزیستور قرار داده شده است تا سیگنال اصلی ایجاد شود و سپس این سیگنال به میکروکنترلر اعمال می شود.

در این مدار با استفاده از پروتکل ارتباطی uart سریال آسنکرون (بدون کلاک)، هر بار یک بایت از اطلاعات از فرستنده به گیرنده ارسال می شود. بطوری که به عنوان مثال در این مدار، میکروی فرستنده هر یک ثانیه یک بار یک عدد 8 بیتی را بطور افزایشی از 0 تا 255 ارسال می کند و میکروی گیرنده به محض گرفتن عدد، آن را روی LCD نمایش می دهد و پس از نمایش دوباره منتظر دریافت اطلاعات می ماند. که البته بایتی که ارسال می شود می تواند از یک کیبورد و یا هر ورودی دیگر گرفته شده باشد که در این پروژه ما یک بایت را بطور افزایشی و تقریبا هر یک ثانیه یک بار، ارسال کرده ایم.

هم چنین از روش هایی برای افزایش برد ارسال داده در این مدار استفاده شده است که عبارتند از:  افزایش تعداد دیودهای مادون قرمز به دو عدد، افزایش جریان عبوری از دیودها تا تقریبا حداکثر مقدار ممکن (در اینجا حدود 85 میلی آمپر برای حالت اشباع ترازیستور تقویت کننده، اندازه گیری شده است)، و کاهش baud ارسال داده در ارتباط uart (سرعت انتقال اطلاعات کاهش داده شده است تا دقت و برد ارسال داده افزایش یابد).

دقت کنید در صورتی که نام گیرنده شما با hs0038a2 تفاوت داشت در آن صورت برای مطلع شدن از ترتیب پایه های آن حتما به دیتا شیت خود همان گیرنده مراجعه کنید.

هم چنین اگر دوستان و متخصصان عزیز سوالی و یا پیشنهادی برای افزایش برد این مدار یا بهبود کارایی آن در طراحی دارند می توانند از طریق ایمیل و یا قسمت نظرات، پیشنهاد خود را مطرح کنند تا مدار طراحی شده را با همکاری شما کامل تر کنیم.

این پروژه را می توانید در فایل فشرده زیر دانلود کنید که شامل شماتیک مدارات فرستنده و گیرنده در برنامه 7 proteus و فایلهای basic فرستنده و گیرنده برای کامپایلر bascom و هم چنین دیتاشیت گیرنده سه پایه مادون قرمز می باشد. دقت کنید که فایل دانلود شده فشرده می باشد و باید با برنامه winrar از حالت فشرده خارج شود.

 

دانلود (لینک مستقیم) - با حجم 281 کیلوبایت

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 27 آبان 1388    | توسط: احسان    | طبقه بندی: دانلود،     | نظرات()